Locals land on All-CIC basketball teams

Saturday, March 11, 2017 - 21:25
  • Chugiak’s Nicole Pinckney dribbles the ball during the Mustangs’ 55-44 loss to East on Wednesday, Feb. 22, 2017 at Chugiak. Pinckney, a senior, was one of three Chugiak players named to the All-Cook Inlet Conference team annouced on Friday, March 3. (Star photo by Matt Tunseth)

The Cook Inlet Conference announced its All-CIC basketball teams on Friday morning following Thursday’s all-conference meetings.

The Chugiak girls earned three All-CIC selections, with Ashlynn Burgess, Nicole Pinckney and Chasity Horn named to the 15-person squad.

Dimond’s Alissa Pili was named the league MVP.

Eagle River’s Chyna Finley also made the team, which was selected by the conference’s coaches.

On the boys side, Chugiak’s Hunter Harr and Tyler Trevino were named all-conference, as was Eagle River’s Aaron Davis.

East swept the boys’ MVP and Coach of the Year honors.

All-Cook Inlet Conference

GIRLS

All-Conference: Alissa Pili, Dimond (MVP); Ashylynn Burgess, Chugiak; Maya Carle, Dimond; Chyna Finley, Eagle River; Nani Gardner, South; Jahnna Hajdukovich, Dimond; Brandee Hawley, Bartlett; Chasity Horn, Chugiak; Victoria Johansen, Dimond; Nyeneia John, West; Sandin Kidder, East; Katie Pearce, Service; Nicole Pinckney, Chugiak; Azaria Robinson, East; Tennae Voliva, East

Honorable mention: Isabel Babiak, South; Seanne Bialo, Dimond; Alex Bowen, West; KatieJo Engberson, Service; Dymond Fields, West; Shade Gopie, Eagle River; Lauryn Green, Eagle River; Octavia Hines, East; Randi McMullen, Chugiak; Kianna McWhite, Bartlett; Kassidy Murfin, Chugiak; Naialani O’Halloran, West; Kalolaine Uhila, Bartlett; Katie Vanlandingham, South; Deja Villerreal, East; Saraya Willis, Eagle River; Hannah Yaw, Eagle River; Shemah Yisrael, Bartlett

Coach of the Year: Clarence Smith Jr., Bartlett

BOYS

All-Conference: Moses Miller, East (MVP); Aaron Davis, Eagle River; Nathan Fromm, Service; Mareng Gatkuoth, Bartlett; Hunter Harr, Chugiak; Trey Huckabay, East; Eric Jenkins, Dimond; Parker Johnson, South; Dominic Norman, Service; Kylan Osborne, Dimond; Anthony Parker, Dimond; Ryan Trailer, Bartlett; Tyler Trevino, Chugiak; Carson Washburn, East

Honorable mention: Jesse Boese, Dimond; Anthony Camacho, Bartlett; Latravius Kingsland, Bartlett; Lian Lincoln, South; Justin Tovio, West; Dylan Tufaga, Dimond; Jaron Williams, East; Josh Wilson, Chugiak; Savion Wilson, Eagle River

Coach of the Year: Jason Jno-Lewis, East

Facebook comments