Swimmers and divers hit the pool at season-opening meet

Friday, August 31, 2018 - 13:16
  • Chugiak’s Izzy Powers swims in the girls 200 yard freestyle race at the CIC Big 8 meet on Saturday, Aug. 18, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Eagle River High swim coach Patrick Garrity talks to his team before the start of the CIC Big 8 swim meet on Saturday, Aug. 18, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Chugiak’s Donovan Lodzins swims in the boys 200 yard freestyle race at the CIC Big 8 meet on Saturday, Aug. 18, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Eagle River swimmers warm up before the start of the CIC Big 8 swimming and diving meet on Saturday, Aug. 18, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Eagle River’s Michael Farthing (gray cap) and Chugiak’s Donovan Lodzins dive into the water at the start of the boys 200 yard freestyle race at the CIC Big 8 meet on Saturday, Aug. 18, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)

Chugiak’s Izzy Powers made a splash in her 2018 high school swimming debut, winning a pair of individual races at the season-opening CIC Big 8 meet at Bartlett High on Saturday.

Powers won the girls’ 50- and 200-yard freestyle races to lead the Chugiak girls, who also got a victory by Addison Morgan in the 100-yard breaststroke.

The meet included all eight schools from the Cook Inlet Conference. No team scores were kept, but Dimond won nine of the 18 individual races and five of the six relay races.

Eagle River’s Ellie Mercer finished second to Powers in the 50 free and was third in the 200 free. She also joined forces with Gracie Keen, Kiara Borcharadt and Katherine Horning to win the girls 200 medley relay. Horning was third in the 100 free for the Wolves.

John Heaphy finished second in the 500 freestyle for the Eagle River boys, who also got a second-place finish from Ethan Christiansen in the 200 free.

Diver Gabe Dobson finished second to for the Chugiak boys.

Dimond’s Maximus Addington and Dreamer Kowatch joined Powers with two individual victories. Both Addington and Kowatch also swam legs on two winning relay teams for the Lynx.

CIC Big 8 Meet

Saturday, Aug. 18, 2018

Bartlett High

Girls 200 Medley Relay — 1, Eagle River (Ellie Mercer, Gracie Keen, Kiara Borchardt, Katherine Horning), 2:00.20. 2, South 2:02.34. 3, Dimond, 2:02.73.

Boys 200 Medley Relay — 1, Dimond (Jacob Mitchell, Justin Ross, Maximus Addington, Andrew Walch), 1:43.00. 2, Service, 1:43.77. 3, Eagle River , 1:44.96.

Girls 200 Freestyle — 1, Izzy Powers, Chugiak, 2:02.99. 2, Breckynn Willis, Dimond, 2:04.15. 3, Ellie Mercer, ER, 2:08.77.

Boys 200 Freestyle — 1, Andrew Walch, Dimond, 1:54.49. 2, Fredric Rygh, Dimond, 1:55.92. 3, Jesse Tatakis, Dimond, 1:59.15.

Girls 200 IM — 1, Dreamer Kowatch, Dimond, 2:16.52. 2, Kiara Borchardt, ER, 2:24.00. 3, Aubrey Cheng, South, 2:25.08.

Boys 200 IM — 1, Christopher Loudon, Dimond, 2:06.34. 2, Matthew Heaphy, ER, 2:08.64. 3, Tavner Wisdom, Service, 2:10.18.

Girls 50 Freestyle — 1, Izzy Powers, Chugiak, 25.66. 2, Ellie Mercer, ER, 26.23. 3, Aubrey Cheng, South, 26.26.

Boys 50 Freestyle — 1, Maximus Addington, Dimond, 22.18. 2, Caleb Law, Service, 22.29. 3, Scott Babbitt, Dimond, 23.64.

Girls diving — 1, Lindsay Drummond, ER, 89.45.

Boys diving — 1, Holt Dannenberg, West, 256.60. 2, Gabe Dobson, Chugiak, 213.00.

Girls 100 Butterfly — 1, Breckynn Willis, Dimond, 1:01.42. 2, Kiara Borchardt, ER, 1:01.98. 3, Summer Cheng, South, 1:04.07.

Boys 100 Butterfly — 1, Maximus Addington, Dimond, 53.31. 2, John Heaphy, ER, 54.09. 3, Brian Jarupakorn, Service, 54.41.

Girls 100 Freestyle — 1, Dreamer Kowatch, Dimond, 55.47. 2, Kasey Romspert, South, 1:00.20. 3, Katherine Horning, Eagle River, 1:00.38.

Boys 100 Freestyle — 1, Kenneth Octuck, Dimond, 51.79. 2, Ethan Christiansen, Eagle River, 52.56. 3, Jesse Tatakis, Dimond, 53.00.

Girls 500 Freestyle — 1, Naomi Burgan, Dimond, 5:43.08. 2, Emi Soldwedel, Dimond, 5:47.87. 3, Emily Taylor, Dimond, 5:58.62.

Boys 500 Freestyle — 1, Caleb Law, Service, 5:05.67. 2, John Heaphy, Eagle River, 5:10.46. 3, Andrew Walch, Dimond, 5:12.59.

Girls 200 Freestyle Relay — 1, Dimond (Dreamer Kowatch, Brooke Dittlinger, Breckynn Willis, Mikayla Terry), 1:44.01. 2, South 1:48.49. 3, Chugiak 1:48.50.

Boys 200 Freestyle Relay — 1, Dimond (Andrew Walch, Maximus Addington, Jesse Tatakis, Scott Babbitt), 1:33.75. 2, Eagle River, 1:33.90. 3, Service, 1:35.36.

Girls 100 Backstroke — 1, Summer Cheng, South, 1:03.60. 2, Mikayla Terry, Dimond, 1:07.94. 3, Katie Puls, Dimond, 1:08.52.

Boys 100 Backstroke — 1, Nicholas Price, Service, 58.99. 2, Austin Carpenter, Service, 59.42. 3, David Lundell, East, 1:03.36.

Girls 100 Breaststroke — 1, Addison Morgan, Chugiak, 1:12.70. 2, Maria Cvancara, Dimond, 1:17.43. 3, Gracie Keen, ER, 1:18.89.

Boys 100 Breaststroke — 1, Brian Jarupakorn, Service, 1:05.21. 2, Christopher Loudon, Dimond, 1:07.14. 3, Justin Ross, Dimond, 1:07.82.

Girls 400 Freestyle Relay — 1, Dimond (Breckynn Willis, Anna Ratcliffe, Mikayla Terry, Dreamer Kowatch), 3:53.68. 2, Dimond, 4:10.13. 3, West, 4:48.91.

Boys 400 Freestyle Relay — 1, Dimond (Fredric Rygh, Christopher Loudon, Kenneth Octuck, Jesse Tatakis), 3:31.26. 2, Dimond, 3:45.12. 3, West, 4:06.68.

Facebook comments