Eagle River’s Heaphy breaks CIC record to lead Wolves at conference meet

Thursday, November 8, 2018 - 12:52
  • Eagle River’s John Heaphy competes in the boys 200 yard individual medley race at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships on Saturday, Oct. 27, 2018 at Bartlet High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Chugiak’s Addison Morgan competes in the girls 200 individual medley race at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships on Saturday, Oct. 27, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Eagle River’s Gracie Keen competes in the girls 200 individual medley final at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships on Saturday, Oct. 27, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Chugiak’s Jimmy Blackstone competes in the boys 200 yard medley relay at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships on Saturday, Oct. 27, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Eagle River’s Ellie Mercer competes in the girls 200 medley relay race at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships on Saturday, Oct. 27, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Chugiak’s Shelby Thompson competes in the girls 200 individual medley race at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships on Saturday, Oct. 27, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Eagle River’s Josiah Keen competes in the B final of the 200 individual medley race at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Meet on Saturday, Oct. 27, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Eagle River head coach Patrick Garrity takes a photo of the Wolves’ winning girls 200 medley relay team at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships on Saturday, Oct. 27, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Eagle River’s Gracie Keen, left, and Chugiak’s Shelby Thompson shake hands following the girls 200 yard individual medley final at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships at Bartlett High on Saturday, Oct. 27, 2018. (Star photo by Matt Tunseth)
  • Chugiak and Eagle River swimmers celebrate after Eagle River’s girls 200 medley relay team won at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships on Saturday, Oct. 27, 2018 at Bartlett High. (Star photo by Matt Tunseth)

Eagle River’s John Heaphy set a new Cook Inlet Conference record in the boys 100 yard breaststroke Saturday at the Cook Inlet Conference Swimming and Diving Championships at Bartlett High.

Heaphy also won the 200 yard individual medley, one of two local swimmers to win two events.

Eagle River finished third in both the boys and girls team standings.

The Eagle River girls opened the meet with a big win, with the team of Ellie Mercer, Gracie Keen, Kiara Borchardt and Katherine Horning beating Dimond to the wall by nearly two seconds in the 200 yard medley relay. Mercer also won the 100 backstroke for the Eagle River girls.

Chugiak’s Izzy Powers won the 50 and 100 freestyle for the Mustangs, who were fourth in both the girls and boys team events. Addison Morgan picked up a win in the 100 backstroke for Chugiak.

2018 Cook Inlet Conference Championship - 10/25/2018 to 10/27/2018

Girls Team Scores

1, Dimond High School, 530. 2, South Anchorage High School, 377. 3, Eagle

River High School, 299. 4, Chugiak High School, 214. 5, West High School, 199.

6, Robert Service High School, 194. 7, Bartlett High School, 77. 8, East High

School, 64.

Boys Team Scores

1, Dimond High School, 557. 2, Robert Service High School, 435.5. 3, Eagle

River High School, 308.5. 4, Chugiak High School, 220. 5, West High School,

180. 6, South Anchorage High School, 175. 7, East High School, 98.

Girls 200 Yard Medley Relay

1, Eagle River High School (Ellie Mercer , Gracie Keen , Kiara Borchardt ,

Katherine Horning ), 1:51.29. 2, Dimond High School , 1:53.14. 3, South

Anchorage High School , 1:54.13.

Boys 200 Yard Medley Relay

1, Robert Service High School (Austin Carpenter , Nicholas Price , Ion

Sands , Brian Jarupakorn ), 1:38.74. 2, Dimond High School , 1:40.21. 3, Eagle River High

School , 1:40.26.

Girls 200 Yard Freestyle

1, Breckynn Willis, Dimond, 1:57.35. 2, Emi Soldwedel, Dimond,

2:01.32. 3, Boo Rogers, Service, 2:05.75.

Boys 200 Yard Freestyle

1, Jesse Tatakis, Dimond, 1:44.59. 2, Maximus Addington, Dimond, 1:45.38. 3,

Andrew Walch, Dimond, 1:50.41.

Girls 200 Yard IM

1, Dreamer Kowatch, Dimond, 2:10.82. 2, Summer Cheng, South, 2:15.23. 3,

Addison Morgan, Chugiak, 2:19.11.

Boys 200 Yard IM

1, John Heaphy, Eagle River, 1:59.07. 2, Tavner Wisdom, Service, 2:00.18. 3,

Nicholas Price, Service, 2:01.08.

Girls 50 Yard Freestyle

1, Izzy Powers, Chugiak, 23.79. 2, Katherine Horning, Eagle River, 24.50. 3,

Aubrey Cheng, South, 24.99.

Boys 50 Yard Freestyle

1, Caleb Law, Service, 21.00. 2, Ethan Christiansen, Eagle River, 22.51. 3,

Scott Babbitt, Dimond, 22.63.

Girls 1 mtr Diving

1, Jenna Walch, Dimond, 449.65. 2, Monique Marcaurele, Dimond,

266.30. 3, Chase Winston, South, 245.60.

Boys 1 mtr Diving

1, Holt Dannenberg, West, 499.20. 2, Marty Rygh, Dimond, 445.65. 3, Gabe

Dobson, Chugiak, 368.95.

Girls 100 Yard Butterfly

1, Breckynn Willis, Dimond, 57.44. 2, Kiara Borchardt, Eagle

River, 58.30. 3, Brooke Dittlinger, Dimond, 1:01.80.

Boys 100 Yard Butterfly

1, Brian Jarupakorn, Service, 51.39. 2, Maximus Addington, Dimond, 52.08. 3,

Ion Sands, Service, 54.31.

Girls 100 Yard Freestyle

1, Izzy Powers, Chugiak, 52.18. 2, Aubrey Cheng, South, 54.12. 3, Ellie

Mercer, Eagle River, 54.78.

Boys 100 Yard Freestyle

1, Caleb Law, Service, 46.26. 2, Jesse Tatakis, Dimond, 48.18. 3, Ethan

Christiansen, Eagle River, 48.54.

Girls 500 Yard Freestyle

1, Dreamer Kowatch, Dimond, 5:16.12. 2, Emi Soldwedel, Dimond, 5:26.47. 3,

Ryann Dorris, West, 5:27.49.

Boys 500 Yard Freestyle

1, Kenneth Octuck, Dimond, 4:55.59. 2, Fredric Rygh, Dimond, 5:02.40. 3,

Andrew Walch, Dimond, 5:03.17.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1, Dimond High School (Mikayla Terry , Brooke Dittlinger , Emi Soldwedel ,

Breckynn Willis ), 1:40.82. 2, Eagle River High School , 1:41.79. 3, Chugiak High School , 1:43.27.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, Robert Service High School (Ion Sands , Tavner Wisdom , Austin Carpenter

, Caleb Law ), 1:27.28. 2, Dimond High School , 1:27.69. 3, Eagle River High

School , 1:30.43.

Girls 100 Yard Backstroke

1, Ellie Mercer, Eagle River, 59.56. 2, Summer Cheng, South,

1:00.90. 3, Camryn Williams, Dimond, 1:04.16.

Boys 100 Yard Backstroke

1, Brian Jarupakorn, Service, 52.29. 2, Austin Carpenter, Service, 53.68. 3,

Jacob Mitchell, Dimond, 55.03.

Girls 100 Yard Breaststroke

1, Addison Morgan, Chugiak, 1:10.37. 2, Gracie Keen, Eagle River, 1:12.16. 3,

Maria Cvancara, Dimond, 1:12.45.

Boys 100 Yard Breaststroke

1, John Heaphy, Eagle River, 57.17. 2, Tavner Wisdom, Service, 1:00.32. 3,

Matthew Heaphy, Eagle River, 1:00.93.

Girls 400 Yard Freestyle Relay

1, Dimond High School (Breckynn Willis , Emi Soldwedel , Naomi Burgan ,

Dreamer Kowatch ), 3:41.31. 2, South Anchorage High School , 3:44.65. 3, West High School

, 3:54.91.

Boys 400 Yard Freestyle Relay

1, Robert Service High School (Brian Jarupakorn , Nicholas Price , Tavner

Wisdom , Caleb Law ), 3:11.68. 2, Dimond High School , 3:13.49. 3, South

Anchorage High School , 3:40.37.

2018 CIC REGION RESULTS.txt

Displaying 2018 CIC REGION RESULTS.txt.

Facebook comments