Tennis squads find mixed success on the court


Published:

Service beat winless Chugiak 6-3 on Tuesday, Aug. 28, while Eagle River beat Bartlett 9-0 for its first win of the season. Individual scores weren’t available as the Star went to press. In other action last week:

 

East 5, Chugiak 4

East High edged Chugiak in a Cook Inlet Conference tennis match Saturday, Aug. 25.

Nate House (boys No. 1 singles), Max Haines (boys No. 2 singles), Kelsey Metcalf (girls No. 2 singles) and Alex Shercliffe/Josh Keller (boys No. 2 doubles) earned victories for Chugiak.

The Mustangs play Eagle River today (Thursday, Aug. 30) at Chugiak’s courts at 3 p.m. Chugiak hosts Bartlett on Tuesday, Sept. 4 at 3 p.m. while Eagle River travels to Service the same day and time.

Boys No. 1 Singles: Nate House (C) d. Chris Chiu (E) 1-6; 7-5 [10-8]; Boys No. 2 Singles: Max Haines (C) d. William Kim (E) 6-3, 6-2; Girls No. 1 Singles: Abigail McDiffett (E) d. Tasha Boyer (C) 6-0; 6-2; Girls No. 2 Singles: Kelsey Metcalf (C) d. Kate Alversado (E) 6-3, 6-2; Boys No. 1 Doubles: Andy Kim/Ryan Roys (E) d. Jim Marchlinski/Skyler Fullmer (C) 6-0, 6-0; Boys No. 2 Doubles: Alex Shercliffe/Josh Keller (C) d. Wyatt Warfield/Jesse Wight (E) 6-2, 6-1; Girls No. 1 Doubles: Kathryn Hoke/Felicia Krieter (E) d. Ashley Nugent/Sarah Miller (C) 6-0, 6-0; Girls No. 2 Doubles: Keelah Fisher/Olivia Grant (E) d. Kristianna Coburn/Brianna Lundberg (C) 6-1, 6-1; Mixed: Alec Perry/Ellen Rumley (E) d. Daniel Bozone/Ripleigh Campnell (C) 6-0, 6-2

 

West 9, Eagle River 0

West High tennis cruised to a 9-0 win over Eagle River on Saturday, Aug. 25.

Boys No. 1 Singles: Reed Lekander (W) d. Eli Mullins (ER) 6-0, 6-0; Boys No. 2 Singles: Alex Wong (W) d. Wesley Bennice (ER) 6-2, 7-6 (11-9); Girls No. 1 Singles: Ava Lekander (W) d. Claire Bottini (ER) 6-0, 6-0; Girls No. 2 Singles: Nasim Falconer (W) d. Karolena Williams (ER) 6-3, 6-4; Boys No. 1 Doubles: Chas Anderson/Seneca Scott (W) d. Ryan Casey/Quinn Hulse (ER) 6-2, 6-2; Boys No. 2 Doubles: Will Ditmore/Keenan Hodges (W) d. Jace Jerome/Dagen Mullins (ER) 6-2, 6-0; Girls No. 1 Doubles: Madelyn Boslough/Alli Haynes (W) d. Madison Lewis/Mary Stone (ER) 6-2, 6-0; Girls No. 2 Doubles: Ellen Silverman/Aleah Kennedy (W) d. Hannah Spainhour/Kendall Mullins (ER) 6-0, 6-1; Mixed: Ben Claman/Elana Fortson (W) d. Daniel Melain/Dana Bernhardt (ER) 6-0, 6-0.

 

Dimond 7, Chugiak 2

Dimond handed Chugiak a 7-2 loss in CIC tennis action Aug. 23. Jim Marchlinski and Skyler Fuller won the boys’ No. 1 doubles match while Daniel Bozone and Alex Shercliffe won the boys’ No. 2 doubles match for the Mustangs.

All other matches, including Eagle River’s match against South, scheduled for that day were postponed due to rain.

Boys No. 1 Singles: Jason Hsi (D) d. Jackson Page (C) 6-1, 6-1; Boys No. 2 Singles: Kyle Stone (D) d. Max Haines (C) 6-4, 7-5; Girls No. 1 Singles: Adrienne Fox (D) d. Maggie Wallace (C) 6-0, 6-0; Girls No. 2 Singles: Madison Chan (D) d. Ripleigh Campnell (C) 6-1, 6-0; Boys No. 1 Doubles: Jim Marchlinski/Skyler Fullmer (C) d. Cole Fox/Susumu Jones (D) 7-6(8), 1-6, (10-8); Boys No. 2 Doubles: Daniel Bozone/Alex Shercliffe (C) d. Alex Ripley/Alex Ahn (D) 7-6(3), 6-2; Girls No. 1 Doubles: Megan Ahn/Savana Hartley (D) d. Victoria Goss/Tasha Boyer (C) 6-1, 6-2; Girls No. 2 Doubles: Emily Carey/Isabel Mills (D) d. Ashley Nugent/Brianna Lundberg (C) 6-0, 6-4; Mixed: Lauren Drake/Clayton Nadon (D) d. Kelsey Metcalf/Nate House (C) 6-2, 6-0

 

South 9, Chugiak 0

South tennis earned a 9-0 conference win over Chugiak on Aug. 22.

Boys No. 1 Singles: Daniel Frentzel (S) d. Nate House (C) 6-1, 6-4; Boys No. 2 Singles: Keifer Davis(S) d. Max Haines (C) 6-0, 6-4; Girls No. 1 Singles: Palden Flynn(S) d. Tasha Boyer (C) 6-0, 6-0; Girls No. 2 Singles: Hannah Hansmeier(S) d. Kelsey Metcalf (C) 6-0, 7-5; Girls No. 1 Doubles: Abigail Clark/Tyanna Baker(S) d. Brianna Lundberg/Ashley Nugent (C) 6-1, 6-0; Girls No. 2 Doubles: Taylor Matthew/Annika Priebe(S) d. Mackenzie Randall/Kristianna Coburn (C) 6-1, 6-1; Boys No. 1 Doubles: Alex Elson/Robert Miller(S) d. Jim Marchlinski/Skyler Fullmer (C) 6-0, 6-4; Boys No. 2 Doubles: EJ Bernard/Shawn Almario(S) d. Logan Bonney/Jackson Page (C) 6-1, 6-3; Mixed: Zoey Flynn/Dohyn Kim (S) d. Victoria Goss/Daniel Bozone (C) 6-4, 1-6 [10-8]

Add your comment: