Successful swimmers



Published:

KNIK Aquatic swim team members (left to right) Jennifer Jarupakorn, Emmie Jennings, Bryce Carpenter, Courtney Fox-Singh, Lily Harris, Christine Jarupakorn and Blaise Fox-Icarro pose for a picture while traveling to the Great Alaska Open Swim meet, which was held Feb. 15-17 in Kenai. (Not pictured: Sammy Burke and Kate Mondl).

Gretchen Jennings

Nine local swimmers from the KNIK Aquatics Swim Team competed at the Senior Region XIV Great Alaska Open meet Feb. 15-17 at Kenai Central High School in Kenai.

Making the trip to the Peninsula were Blaise Fox-Icarro, Bryce Carpenter, Sammy Burke, Lily Harris, Christine Jarupakorn, Courtney Fox-Singh, Emmie Jennings, Kate Mondl and Jennifer Jarupakorn.

Jennings finished third overall among the girls. Jennings won the 100 yard backstroke, placed second in the 50 free and 200 IM and was third in the 200 breaststroke and 200 free. She also teamed up with Mondl, Burke and Jennifer Jarupakorn to win the girls’ 800 freestyle relay.

KNIK also got an individual victory from Carpenter, who won the 400 individual medley.

 

Great Alaska Open

Feb. 15-17

Kenai Central High pool

Local results

 

GIRLS

1650 – Kate Mondl, 2nd place 18:6.51; 200 yd freestyle – Emmie Jennings, 3rd place 1:57.08, Sammy Burke, 8th place 2:00.11, Kate Mondl 11th place 2:05.84 100 yd backstroke – Sammy Burke, 2nd place 59.56; 200 yd breaststroke – Emmie Jennings, 3rd place 2:32.88; 100 yd butterfly – Sammy Burke, 3rd place 1:00.12, Jennifer Jarupakorn, 9th place 106.13, Kate Mondl, 10th place 1:07.46; 50 yd freestyle – Emmie Jennings, 2nd place 24.95; 400 yd individual medley – Kate Mondl, 6th place 5:09.70, Courtney Fox-Singh, 9th place 5:24.47; 200 yd individual medley – Emmie Jennings, 2nd place 2:11.3; 100 yd freestyle – Sammy Burke, 2nd place 53.63, Jennifer Jarupakorn, 12th place 59.38; 200 yd butterfly – Kate Mondl, 5th place 2:29.80; 100 yd breaststroke – Emmie Jennings, 1st place 1:09.88; 200 yd backstroke – Sammy Burke, 2nd place 2:09.00, Emmie Jennings, 4th place 2:12.60; 500 yd freestyle – Sammy Burke, 3rd place 5:23.22, Kate Mondl, 5th place 5:31.58; 800 yd freestyle relay – Jennifer Jarupakorn, Kate Mondl, Emmie Jennings and Sammy Burke, 1st place 8:11.22; 400 yd Medley relay – Christine Jarupakorn, Emmie Jennings, Sammy Burke, and Jennifer Jarupakorn, 3rd place 4:19.73; 200 yd freestyle relay – Jennifer Jarupakorn, Lilly Harris, Emmie Jennings, and Sammy Burke, 3rd place 1:43.78; 400 yd freestyle relay – Jennifer Jarupakorn, Kate Mondl, Emmie Jennings and Sammy Burke, 2nd place 3:45.29; 200 yd medley relay – Christine Jarupakorn, Emmie Jennings, Sammy Burke and Jennifer Jarupakorn, 3rd place 1:57.18

 

BOYS

200 yd freestyle – Blaise Fox-Icarro, 5th place 1:52.43, Bryce Carpenter, 11th place 2:01.11; 200 yd breaststroke – Bryce Carpenter, 5th place 2:30.67; 100 butterfly – Blaise Fox-Icarro, 5th place 56.78; 50 yd freestyle – Blaise Fox-Icarro, 4th place 23.82; 400 yd individual medley – Bryce Carpenter, 1st place 4:37.26; 200 yd individual medley – Blaise Fox-Icarro, 3rd place 2:05.25; 100 yd freestyle – Blaise Fox-Icarro, 6th place 52.42, Bryce Carpenter, 11th place 54.86; 100 yd breaststroke – Bryce Carpenter, 8th place 1:08.76; 500 yd freestyle – Blaise Fox-Icarro, 2nd place 5:08.40, Bryce Carpenter, 4th place 5:14.92.

Add your comment: