Fritz, Babos, Crow shine at Mt. Marathon

97 locals finish annual Seward mountain race


Published:

Eagle River’s Eric Carl, in red, rounds the top of Mount Marathon in Seward alongside Wasilla’s Blake Huppert on Wednesday, July 4. Carl placed 106th in the men’s race. Chugiak’s Lauren Fritz was the top local placewinner, finishing second in the women’s race, while Alexander Babos of Eagle River had the top time among locals, finishing in 53 minutes, 49 seconds. Eagle River High sophomore-to-be Keegan Crow finished 10th in the junior race to lead all local competitors in that event.

Frank Baker

Chugiak’s Lauren Fritz, Eagle River’s Alexander Babos and Eagle River’s Keegan Crow were the top local finishers in this year’s Mount Marathon Race on July 4 in Seward.

Fritz, 24, finished second only to Anchorage’s Holly Brooks in the women’s race, clocking a time of 54 minutes, 48 seconds up and down the 3,000-foot mountain in Seward.

Babos, 19, was 37th among men’s finishers, crossing the finish line in 53:49. Anchorage’s Matt Novakovich won the race in 44:07.

Crow’s time of 35:01 was good enough for 10th place in the junior race.

Chugiak-Eagle River was well represented at the event, with 97 finishers hailing from this community.

Also turning in a top-10 finish was Eagle River’s Sheryl Loan, 54, who made her inaugural Mount Marathon race a memorable one by finishing in 59:25 to finish seventh among all women and set a new age group record.

Eagle River’s Margaret Cunningham, 53, and Chugiak’s Claire Connelly, 45, each turned in top-5 age-group performances.

 

2012 Mount Marathon Race

July 4, 2012 - Seward

 

Men

Top 10 — 1. Matt Novakovich, Anchorage, 44:07; 2. Trond Flagstad, Anchorage, 44:26; 3. Matias Saari, Anchorage, 45:13; 4. Benjamin P. Ward, Anchorage, 45:56; 5. Tor Christopherson, Anchorage, 46:11; 6. Brenton Knight, Anchorage, 46:28; 7. Mark Iverson, Anchorage, 46:41; 8. Eric Strabel, Palmer, 46:52; 9. Rory Egelus, 47:41; 10. Barney Griffith, Anchorage, 48:10

Other Chugiak/Eagle River finishers — 37. Alexander Babos, Eagle River, 53:49:00; 38. Todd Lowery, 54:14:00; 60. Peter McEnaney, 57:54:00; 65. Bryan Hardy, Eagle River, 59:23:00; 66. Kurt Labonte, 59:25:00; 69. Eric Lawson, Eagle River, 59:39:00; 70. Joey Klecka, Eagle River, 59:51:00; 72. Shane Topf, Eagle River, 59:55:00; 74. Ben Russell, Eagle River, 1:00:17; 82. Aaron Dickson, Eagle River, 1:02:16; 83. John Kogl, Eagle River, 1:02:22; 98. Marcel Krenzelok, Eagle River, 1:04:42; 102. Casey Volk, Eagle River, 1:04:59; 103. Chad Moore, Eagle River, 1:05:18; 106. Eric Carl, Eagle River, 1:05:38; 108. Connor Sperry, 1:05:58; 122. Kenneth Bombeck, Eagle River, 1:09:18; 152. Gregory Bombeck, Eagle River, 1:12:46; 157. Cameron Johnson, Eagle River, 1:13:28; 164. Joshua Haggerty, Eagle River, 1:14:15; 171. Michael Westbrook, Eagle River, 1:15:02; 172. William Gould, Eagle River, 1:15:03; 181. Carson Lerch, Eagle River, 1:15:48; 190. James Conley, Chugiak, 1:17:17; 198. Scott Babos, Eagle River, 1:18:01; 199. Thomas Conley, Chugiak, 1:18:22; 203. Jens Bombeck, Eagle River, 1:19:34; 244. David Jensen, Chugiak, 1:29:31; 251. Todd Knutson, Eagle River, 1:33:03; 267. Thomas Wescott, Eagle River, 1:35:54; 270. Todd Tarner, Eagle River, 1:36:22; 276. William Kaltschnee, 1:37:53; 278. Evan Steinhauser, Eagle River, 1:38:24; 284. Chuck Paldanius, Eagle River, 1:40:48; 287. Shayne Wescott, Eagle River, 1:41:43; 297. Randall Sperry, Eagle River, 1:47:09; 298. Jeffery Simmerville, Eagle River, 1:47:31; 300. Trent Boggs, Eagle River, 1:48:11; 315. Jon Bruneau, Chugiak, 2:02:35; 319. Ryan Barkman, Eagle River, 2:10:51; 322. Jonathon Harshfield, Eagle River, 2:17:34

 

Women

Top 10 — 1. Holly Brooks, Anchorage, 51:54; 2. Lauren Fritz, Chugiak, 54:48; 3. Laura Brosius, Fairbanks, 55:05; 4. Allison Barnwell, Seward, 55:09; 5. Rachel Dow, Seward, 58:32; 6. Denali Foldager, Seward, 59:07; 7. Sheryl Loan, Eagle River, 59:25; 8. Abby Jahn, Wasilla, 1:01:07; 10. Alisa Kincaid, Palmer, 1:01:13.

Other Chugiak/Eagle River finishers — 28. Claire Connelly, Chugiak, 1:05:58; 31. Christine Bennett, Chugiak, 1:06:56; 33. Margaret Cunningham, Eagle River, 1:08:13; 37. Verena Gill, Chugiak, 1:09:32; 41. Rachel Russell, Eagle River, 1:10:40; 42. Paula Westbrook, Eagle River, 1:11:02; 45. Teresa Russell, 1:11:37; 76. Dyann Hardy, Eagle River, 1:18:43; 79. Jennifer Frazier, Eagle River, 1:18:59; 80. Carolyn Conley, Chugiak, 1:19:01; 82. Kelly Paldanius, 1:19:17; 83. Desiree Dietz, 1:19:18; 111. Jacqueline Klecka, Eagle River, 1:24:43; 116. Kristen Lessard, Chugiak, 1:25:07; 117. Sherri Gould, Eagle River, 1:25:12; 125. Jean Labonte, Eagle River, 1:27:09; 129. Kelly Smith, Eagle River, 1:27:22; 134. Karen Carswell Kirk, Eagle River, 1:28:10; 174. Jennifer Babos, Eagle River, 1:38:16; 192. Valerie Mays, Eagle River, 1:41:50; 211. Alexandra Hill, Chugiak, 1:45:32; 231. Janet Ponder-Sutphin, Eagle River, 1:49:18; 239. Chesea Bennett, Chugiak, 1:51:05; 247. Sheri Boggs, Eagle River, 1:54:00; 253. Sherri Warnke, Eagle River, 2:00:20; 262. Nancy Murphy, Eagle River, 2:02:49

 

Junior

Top 10 — 1. Miles Knotek, Moose Pass, 27:18; 2. Lyon Kopsack, Palmer, 28:02; 3. Michael Marshall, Seward, 28:48; 4. Troy Walters, Anchorage, 32:19; 5. Allison Ostrander, Soldotna, 32:50; 6. David Spencer, Anchorage, 33:07; 7. Paul Butera, Anchorage, 33:30; 8. Lucas Schlemme, Anchorage, 34:38; 9. Luke Jager, Anchorage, 34:41; 10. Keegan Crow, Eagle River, 35:01.

Other Chugiak-Eagle River — 27. Liam Whiteman, Eagle River, 38:41; 29. Christopher Kirk, Eagle River, 39:08; 41. Matthew Lowery, Eagle River, 41:45; 43. Hannah Booher, Chugiak, 42:02; 44. Brandon King, Eagle River, 42:19; 47. Stephen Wescott, Eagle River, 43:33; 78. Nathan Sperry, Eagle River, 46:33; 85. Max Beiergrohslein, Eagle River, 47:16; 91. Hannah Russell, Eagle River, 48:06; 93. Annie Connelly, Chugiak, 48:10; 108. Michael Connelly, Chugiak, 50:14; 110. Mark Connelly, Chugiak, 50:24; 115. Norris Paxson, Eagle River, 51:21; 119. Heidi Booher, Chugiak, 52:09; 120. Jacob Lestina, Eagle River, 52:17; 121. Alexander Carl, Eagle River, 52:21; 134. Autumn Sperry, Eagle River, 57:39; 145. Lexi Didrickson, Eagle River, 1:00:14; 149. Riley Murphy, Eagle River, 1:00:54; 156. Brooklyn Gould, Eagle River, 1:03:35; 159. Bailey Desaussure, Elmendorf, 1:04:07, 167. Janessa Labonte, Eagle River, 1:05:52; 179. Braden Rachow, JBER, 1:11:38; 180. Sarah Warnke, Eagle River, 1:11:55; 184. Isabella Kaltschnee, Eagle River, 1:13:13; 185. Madison Kaltschnee, 1:13:13; 195. Zoee Beiergrohslein, Eagle River, 1:18:08;

Add your comment:
Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags