See how they succeed

Local students win awards and scholarships


Published:

Darci Owens was named Eagle River High School Department Outstanding Senior Resource Student at the 2014 Senior Awards Ceremony April 29.

CINTHIA RITCHIE

It was an impressive evening, filled with calculus puns, military humor and a lot of hardworking individuals ready to embark on a new chapter of their lives.

The Eagle River 2014 Senior Awards Ceremony honored students with medals, scholarships and college intent letters.

Mostly, though, it was about academics. And brain power. And students who buckled down, studied hard and took advantage of all high school had to offer.

From Darci Owens, awarded the Outstanding Senior Resource student to Jarrett Oney, who won so many scholarships this journalist lost count to Thomas Jones, who faces the thorny dilemma of choosing between 15 college athletic scholarship offers and Nicholas Roth, who was accepted to West Point, where 25,000 students applied and only 1,100 were accepted, the evening showcased a variety of talents, attitudes and abilities.

And the students had one thing in common: They all strived to succeed, and they all excelled.

Congratulations to the following Eagle River High School seniors for their accomplishments. We commend you for your focus, your dedication and your tenacity to hang in there even when the going became rough.

 

Summa Cum Laude (GPA above 4.0)

Haley Carr, Dylan Denter, Samuel Erickson, Aaron Feinstein, Alexa Heald, Taylor Holshouser, Kaitlin Mccloud, Jarrett Oney, Kevin Palisoc and Nicholas Roth

 

Magna Cum Laude (GPA 3.76-4.0)

Sarah Boelter, Edward Hall, Jordan Harley, Summer Hunt, Derek Jensen, Kaitlyn Maker, Olivia Petroccia, Colin Sullivan, Kayla Verango and Elyssa Williams

 

Cum Laude (GPA 3.5-3.75)

Mason Bennett, Hannah Bolin, Cheyenne Deleon, Kayla Gioffre, Kara Hanks, Catherine Jordan, Josephine Lamere, Robert Leibbrand, Haley Mathis, Jessa Montoya, Samantha Mosholder, Olin Nordahl, Renee Nowicki, Hayden Riebe, Zellejohn Roan, Jordan Scott, Mary Stone, Amanda Strandberg, Emily Thompson, David Waddington, John Zaremba

 

2014 Valedictorian: Kevin Palisoc

 

2014 Salutatorian: Jarrett Oney

 

University of Alaska Scholars

Haley Carr, Dylan Denter, Samuel Erickson, Aaron Feinstein, Edward Hall, Alexa Heald, Taylor Holshouser, Summer Hunt, Derek, Jensen, Harley Jordan, Kaitlin Mccloud, Jarrett Oney, Kevin Palisoc, Nicholas Roth, Colin Sullivan, Kayla Verango

 

Outstanding Senior

Social studies, Taylor Holshouser; Science, Jarrett Oney; Math, Kevin Palisoc; Language Arts, Samuel Erickson; Career Technology, Mary Jessi Stone; Fine Arts, Zachary Foster; Foreign Languages, Hannah Gersehl; Physical Education, Kyla Meadows and Nicholas Roth; Resource, Darci Owens; Senior Project, Haley Carr

 

United States Military Academy: Nicholas Roth

 

GFWC Anchorage Women’s Club: Alexa Heald and Jarrett Oney

 

Eagle River Sleeping Lady Mountain Lions Club Vi Thomason Memorial Scholarship: Catherine Jordan

 

Eagle River Rotary Club: Haylee Carr and Aaron Feinstein

 

Chugiak/Eagle River Foundation Glenn Briggs Scholarship: Jarrett Oney

 

Knight of Columbus scholarship: Jarrett Oney

 

ConocoPhillips scholarship: Dylan Denter

 

Denali Alaska Federal Credit Union scholarship: Jarrett Oney

 

Chugiak Youth Sports Association scholarship: Aaron Feinstein

 

Matanuska Electric Association scholarship: Dylan Denter, Jarrett Oney

 

Richardson Spouses Club scholarship: Dylan Denter, Aaron Feinstein, Alexandria Harder

 

Elmendorf Officers Spouses Organization scholarship: Dylan Denter, Mary Jessi Stone, Alisa Thiede

 

United States Army Future Soldiers scholarship: Kristopher Daniel, Curnelius Goldman, Darnell Jansen, Deshon McNeal

 

Department of the Army US Army Reserve National Scholar Athlete Award: Kaitlyn Maker, Ed Hall

Add your comment: