Mt. Marathon draws big crowd


Published:

Lauren Fritz's fifth-place finish in the July 4 Mount Marathon race in Seward was the best local finish in the 84th annual race, but it wasn't the fastest.

That distinction belonged to Eagle River's Alex Babos, 18, who made his adult race debut with a 31st place finish. Babos, last year's junior race champion, finished in 55 minutes, 36 seconds. He and Fritz were among six locals to make the round-trip to the top of the 3,000-foot peak and back in less than an hour. The others were Eagle River's Todd Lowery (56:06), Peter McEnaney (58:22), Kurt Labonte (58:24) and John Kogl (59:42).

Eagle River's Verena Gill finished 26th in the women's race and fifth in her age group to lead a pack of four other top-50 women's finishers. Also cracking that group were Eagle River's Christine Bennett (34th), Teresa Russell (36th), and Margaret Cunningham (49th). Cunningham, 52, was fourth in her age group.

Keegan Crow, 14, placed 10th to lead a field of 33 local finishers in the junior race. Crow's time of 30 minutes, 38 seconds was the third-fastest among entrants 14 or younger.

Eagle River's Rachel Russell, 17, was eighth among junior girls in the race and 49th among all junior competitors for the best showing among Chugiak-Eagle River junior girls.

A total of 101 participants from the Chugiak-Eagle River finished the race.

 

2011 Mount Marathon
July 4, 2011
Seward, AK
Results:

 

Men–

1. Eric Strabel, Anchorage, 44 minutes, 40 seconds; 2. Brent Knight, Anchorage, 44:58; 3. Mark Iverson, Anchorage, 45:18; 4. Matias Saari, Anchorage, 46:04; 5. Matt Novakovich, Anchorage, 46:44. Chugiak-Eagle River finishers (with age group place in parenthesis) – 31. (14) Alex Babos, Eagle River, 55:36; 37. (7) Todd Lowery, Eagle River, 56:06; 48. (11)Peter McEnaney, Eagle River, 58:22; 49. (12) Kurt Labonte, Eagle River, 58:24; 54. (14) John Kogl, Eagle River, 59:42; 66. (27) Joseph Klecka, Eagle River, 1:00:52; 69. (30) Shane Topf, Eagle River, 1:01:19; 75. (34) Ben Russell, Eagle River, 1:02:13; 80. (38) Casey Volk, Eagle River, 1:03:10; 88. (19) Eric Lawson, Eagle River, 1:04:00; 96. (43) Walter Bombeck, Eagle River, 1:05:12; 98. (19) David Knapp, Eagle River, 1:05:23; 101. (20) Eric Carl, Eagle River, 1:05:46; 106. (47) Connor Sperry, Eagle River, 1:06:25; 112. (24) Bryan Hardy, Eagle River, 1:07:34; 113. (25) Chad Moore, Eagle River, 1:07:40; 119. (52) Gregory Bombeck, Eagle River, 1:08:28; 129. (56) Cam Johnson, Eagle River, 1:09:24; 132. (27) Scott Babos, Eagle River, 1:09:59; 136. (28) James Conley, Chugiak, 1:10:16; 170. (67) Shayne Wescott, Eagle River, 1:14:24; 179. (70) Harrison Alger, Eagle River, 1:16:35; 181. (72) Kenneth Bombeck, Eagle River, 1:16:46; 190. (44) Joel Wagner, Eagle River, 1:18:50; 219. (39) Thomas Conley, Chugiak, 1:25:39; 222. (53) Todd Knutson, Eagle River, 1:25:56; 223. (54) William Gould, Eagle River, 1:26:08; 230. (57) Thomas Wescott, Eagle River, 1:27:19; 246. (44) William Kalschnee, Eagle River, 1:31:15; 250. (87) Joshua Haggerty, Eagle River, 1:32:08; 256. (47) Chuck Paldanius, Eagle River, 1:34:04; 265. (67) Evan Steinhauser, Eagle River, 1:35:32; 279. (73) Todd Tarner, Eagle River, 1:40:44; 287. (76) Jeffrey Simerville, Eagle River, 1:44:30; 291. (52) Ryan Barkman, Eagle River, 1:46:39; 301. (80) Jonathon Harshfield, Eagle River, 1:51:43; 302. (81) Trent Boggs, Eagle River, 1:52:47; 308. (83) Norman Anthony Adams, Eagle River, 1:57:08; 329. (98) Jon Bruneau, Chugiak, 2:44:10.

Women –

1. Kikkan Randall, Anchorage, 52:03; 2. Holly Brooks, Anchorage, 52:22; 3. Kate Fitzgerald, Palmer, 59:09; 4. Leslie Varys, Wasilla, 59:34; 5. (4) Lauren Fritz, Chugiak, 59:40. Other C-ER — 26. (5) Verena Gill, Eagle River, 1:07:33; 34. (11) Christine Bennett, Chugiak, 1:09:21; 36. (8) Teresa Russell, Eagle River, 1:09:29; 49. (4) Margaret Cunningham, Eagle River, 1:11:16; 57. (16) Carolyn Conley, Chugiak, 1:13:21; 61. (20) Desiree Dietz, Eagle River, 1:13:56; 66. (22) Kristen Lessard, Chugiak, 1:15:16; 67. (23) Sarah Thomas, Eagle River, 1:15:23; 75. (19) Jennifer Frazier, Eagle River, 1:16:35; 82. (28) Kelly Paldanius, Eagle River, 1:17:32; 101. (33) Valerie Mays, Eagle River, 1:20:59; 108. (29) Karen Carswell Kirk, Eagle River, 1:22:06; 109. (30) Sherri Gould, Eagle River, 1:22:23; 111. (36) Kelly Smith, Eagle River, 1:22:46; 126. (10) Jean Labonte, Eagle River, 1:26:25; 152. (45) Jennifer Babos, Eagle River, 1:31:47; 163. (13) Janet Ponder-Sutphin, Eagle River, 1:34:09; 166. (14) Alexandra Hill, Chugiak, 1:34:58; 175. (54) Megan Volk, Eagle River, 1:36:23; 178. (56) Tui Marie Bombeck, Eagle River, 1:36:32; 181. (18) Nancy Murphy, Eagle River, 1:36:44; 194. (63) Kristen King, Eagle River, 1:39:25; 243. (69) Kara Moore, Eagle River, 1:54:56; 256. (28) Donna Klecka, Eagle River, 1:59:15; 258. (71) Sherri Warnke, Eagle River, 1:59:50; 277. (78) Laura Callsen, Eagle River, 2:08:22; 284. (79) Bernice Kindred, Eagle River, 2:15:47

Juniors –

1. Miles Knotek, Moose Pass, 26:18; 2. Lyon Kopsack, Palmer, 27:38; 3. John Klein, Anchorage, 28:42; 4. Michael Marshall, Seward, 28:55; 5. Travis Semmens, Soldotna, 29:02. C-ER finishers – 10. (2) Keegan Crow, Eagle River, 30:38; 16. (11) Brandon King, Eagle River, 32:36; 20. (5) Liam Whitehead, Eagle River, 34:10; 43. (13) Christopher Kirk, Eagle River, 38:00; 49. (5) Rachel Russell, Eagle River, 39:26; 52. (16) Matthew Lowery, Eagle River, 40:00; 55. (26) Jens Bombeck, Eagle River, 40:22; 62. (19) William Casey, Eagle River, 41:53; 65. (30) Stephen Wescott, Eagle River, 42:03; 75. (22) Nathan Sperry, Eagle River, 42:52; 84. (7) Hannah Russell, Eagle River, 44:01; 85. (23) Nathaniel Graham, Eagle River, 44:03; 94. (38) Terence Connelly, Chugiak, 45:23; 99. (27) Norris Paxson, Eagle River, 45:46; 103. (17) Autumn Sperry, Eagle River, 46:18; 109. (21) Jacqueline Klecka, Eagle River, 46:49; 114. (11) Mark Connelly, Chugiak, 48:29; 128. (12) Annie Connelly, Chugiak, 50:58; 130. (15) Michael Connelly, Chugiak, 51:07; 131. (16) Brayden Rachow, Eagle River, 51:10; 136. (18) Max Beiergrohslein, Eagle River, 51:40; 140. (19) Carl Alexander, Eagle River, 52:11; 142. (20) Riley Murphy, Eagle River, 52:36; 148. (5) Janessa Labonte, Eagle River, 53:44; 181. (18) Madison Kaltschnee, Eagle River, 1:00:05; 186. (29) Daniel Casey, Eagle River, 1:02:46; 193. (48) Chelsea Bennett, Chugiak, 1:04:00; 199. (20) Alexis Graham, Eagle River, 1:08:18; 200. (37) Logan Rachow, Eagle River, 1:08:49; 205. (21) Lexi Didrickson, Eagle River, 1:11:15; 214. (53) Casey Rall, Eagle River, 1:18:14; 215. (21) Sarah Warnke, Eagle River, 1:18:21; 228. (29) Zoee Beiergrohslein, Eagle River, 1:45:19.

 

This article published in The Alaska Star on Wednesday, July 13, 2011.

Add your comment: