Smith earns gym win; CHS swim sweeps



Published:

Eagle River’s Celeste Gibson competes on the balance beam during a meet against South and West at Chugiak High on Friday, Sept. 14.

MIKE NESPER

GYMNASTICS

Smith wins meet

Chugiak’s Maddie Smith won all four events to finish first all-around in a gymnastics meet against Service on Thursday, Sept. 13. The Cougars won the meet with 153 points. Chugiak scored 75.5.

Emily Romero placed third in the balance beam and fourth all-around for the Mustangs.

 

Eagle River takes third

Eagle River scored 46.3 points to finish third in a meet against South and West on Friday, Sept. 14. South won with 190 points and West scored 109.3.

Danica Barto placed fourth in the uneven parallel bars, and Celeste Gibson was fourth in the floor exercise and fifth in the balance beam for the Wolves.

Gibson finished eighth and Kallan Johnson was 12th all-around.

Barto only competed in one event because she sustained a knee injury on her dismount from the bars.

“It sounds like her knee cap popped out and then popped back in,” Eagle River head coach Angie Bayer said.

A torn ACL sidelined Barto last season. Fortunately, Friday’s injury was the to other knee.

Bayer said Barto planned to see a doctor Tuesday, Sept. 18.

“We’ll see how it goes,” Bayer said.

 

SWIMMING/DIVING

Service sweeps Wolves

Service earned a sweep over Eagle River swimming/diving Friday, Sept. 14. Service’s girls won 125-103 while the boys earned a 137-98 victory.

Kate Mondl (200 free, 100 free), Julia Geskey (200 IM, 100 back) and Jami Stone (diving) earned individual wins for Eagle River’s girls.

Geskey, Mondl, Jordyn Bruce and Courtney Fox-Singh placed first in the 200 medley relay.

On the boys side, Bryce Carpenter (200 free, 500 free), Blaise Fox-Icarro (200 IM, 100 fly), Nick Fitzpatrick (diving) and Brandon Fast (100 breast) turned in first-place performances. The Wolves’ 400 free relay also took first.

 

Chugiak sweeps tri-meet

Chugiak earned a sweep in a tri-meet with East and Bartlett on Friday, Sept. 14.

Chugiak’s girls scored 79 points, East was second with 60 and Bartlett was third with 41. Chugiak’s boys scored 105 points, East was second with 56 and Bartlett was third with 16.

Sammy Burke (200 free, 100 back), Emmie Jennings (50 free), Kaitlin Friedli (diving), Cierra Holtman (100 free) and Abby Blackstone (500 free) got individual wins for Chugiak’s girls.

Grant Ensign (200 free, 50 free), Ethan Espe (100 free) and Mitchell Wilder (500 free, 100 breast) led Chugiak’s boys with individual wins.

 

TENNIS

East 6, Chugiak 3

Max Haines (boys No. 2 singles), Tasha Boyer (girls No. 2 singles) and Daniel Bozone/Josh Keller (boys No. 2 doubles) won matches for Chugiak in a 6-3 loss to East on Saturday, Sept. 15.

 

West 8, Eagle River 1

Wesley Bennice/Jacob Klaameyer (boys No. 2 singles) notched Eagle River’s lone win in an 8-1 loss to West on Saturday, Sept. 15.

 

Chugiak 5, Dimond 4

Cole Fox (boys No. 1 singles), Max Haines (boys No. 2 singles), Kelsey Metcalf (girls No. 2 singles), Nate House/Skyler Fuller (boys No. 1 doubles), Daniel Bozone/Josh Keller (boys No. 2 doubles) and Kristianna Coburn/Brianna Lundberg (girls No. 2 doubles) earned wins to lead Chugiak to a 5-4 victory over Dimond on Wednesday, Sept. 12.

 

West 9, Chugiak 0

West blanked Chugiak 9-0 on Tuesday, Sept. 11.

 

South takes pair from Wolves

South beat Eagle River 9-0 then 8-1 in a doubleheader Thursday, Sept. 13.

Wesley Bennice/Jacob Klaameyer earned the Wolves’ lone victory in the boys No. 1 singles match.

 

VOLLEYBALL

Eagle River 3, Service 0

Morgen Wohrle had 11 kills to lead Eagle River past Service 3-0 (25-16, 25-16, 25-19) on Friday, Sept. 14.

Elexa Walker racked up 21 assists and six aces for the Wolves. Tess Anderson recorded 12 digs and seven kills, and Gabbi LeCates chipped in six kills.

 

West 3, Chugiak 1

West defeated Chugiak 3-1 (26-24, 30-28, 18-25, 25-18) on Friday, Sept. 14.

Rachel Gregg led the Mustangs with 21 kills.

Add your comment: