PREP SPORTS ROUND-UP: Mustangs best rivals in flag football, tennis

Wednesday, September 18, 2019 - 15:30

A round-up of recent high school sporting events involving Chugiak and Eagle River teams. To submit scores, email [email protected] or call (907) 257-4274.

FLAG FOOTBALL

Chugiak won a rivalry flag football game Tuesday, Sept. 17, knocking off Eagle River 25-0 at ERHS.

Aleah Madsen scored two touchdown for the Mustangs, who also got one each from Averie Carlos and Brooke Storen.

VOLLEYBALL

Dimond 3, Eagle River 0

Dimond won a three-set (25-0, 25-16, 25-12) Cook Inlet Conference volleyball match against Eagle River Tuesday, Sept. 17 at Eagle River.

Katyrie Brown had five kills and 12 digs for the Wolves, who also got five kills from Chloie Garber and 11 digs from Liz Ruehle.

Kadyn Osborne had eight kills to lead the Lynx.

TENNIS

Chugiak 5, Dimond 4

Chugiak picked up a narrow Cook Inlet Conference tennis win over Dimond Tuesday at the Alaska Club East in Anchorage.

The Mustangs swept all four singles matches, with Riley Fugere and Tyler Winborg winning the boys matches and Gmilee Groth and Risa Otani taking care of things on the girls’ side.

Francis Wanek and Bethany Kesler sealed the team win with a 6-2, 6-1 mixed doubles win over Sojin Choi and Averyl Cobb.

Chugiak 6, Eagle River 3

Chugiak earned a 6-3 prep tennis win over Eagle River Friday, Sept. 13 in the final outdoor match of the season. The match was a make-up from a match rained out earlier this fall.

The Mustangs got wins from Riley Fugere in boys No. 1 singles, Emilee Groth in girls No. 1 singles, Enrique Osses and Matthew Keller in boys No. 2 doubles, Megan Anshutz and Tyanna Melak in girls No. 1 doubles and Francis Wanek and Bethany Kesler in mixed doubles.

The Wolves picked up wins from Stefan Retzlaff (boys No. 2 singles), Taiten Cogswwell/Griffin Marson (boys No. 1 doubles), and Lili Singleton/Lila Wegener (girls No. 2 doubles).

Chugiak 5, Dimond 4

Boys Singles 1: Riley Fugere (CHS) d Andrew Teasley (DHS) 6-0, 6-0

Boys Singles 2: Tyler Winborg (CHS) d Marvin Ko (DHS) 6-3, 6-2

Girls Singles 1: Emilee Groth (CHS) d Naomi Baltac (DHS) 6-0, 6-0

Girls Singles 2: Risa Otani (CHS) d Amae Kam-Magruder (DHS) 7-5, 6-2

Boys Doubles 1: Noah Kim & Ticus Brandt (DHS) d Ted Nichols & Kaleb Hendershot (CHS) 3-6, 6-3, 11-9

Boys Doubles 2: Ben Spills & Chris Kinder (DHS) d Andrew Bozone & Matthew Keller (CHS) 6-2, 6-3

Girls Doubles 1: Layna Debenham & Kate Debenham (DHS) d Megan Anshutz & Tyanna Melak (CHS) 6-0, 6-1

Girls Doubles 2: Hillary Fujimoto & Mauri Butzke (DHS) d Kiara Bringhurst & Abigail Arant (CHS) 6-0, 6-0

Mixed Doubles: Francis Wanek & Bethany Kesler (CHS) d Sojin Choi & Averyl Cobb (DHS) 6-2, 6-1

Chugiak 6, Eagle River 3

Boys Singles 1: Riley Fugere (CHS) d Cam Witte (ERHS) 6-0, 6-2

Boys Singles 2: Stefan Retzlaff (ERHS) d Tyler Winborg (CHS) 6-2, 6-3

Girls Singles 1: Emilee Groth (CHS) d Irish Wolfe (ERHS) 6-0, 6-0

Girls Singles 2: Risa Otani (CHS) d Jilliana Mullen (ERHS) 6-2, 6-2

Boys Doubles 1: Taten Cogswell & Griffin Marson (ERHS) d Ted Nichols & Kaleb Hendershot (CHS) 6-0, 5-7, 10-4

Boys Doubles 2: Enrique Osses & Matthew Keller (CHS) d Spencer Love & Korban Senden (ERHS) 6-4, 6-4

Girls Doubles 1: Megan Anshutz & Tyanna Melak (CHS) d Ella Bryner & Sarah Von Luhrte (ERHS) 6-0, 6-0

Girls Doubles 2: Lili Singleton & Lila Wegener (ERHS) d Abbi Arant & Alice Ohlms (CHS) 6-1, 6-1

Mixed Doubles: Francis Wanek & Bethany Kesler (CHS) d Nate Walser & Mikayla Johnson (ERHS) 6-0, 6-0

Facebook comments