Wolves make a splash at Chugiak/Bartlett Invitational

Sunday, October 13, 2019 - 12:05

McKenzie Fazio picked up three first places and a second as Eagle River took third in the overall team standings at the 24-team Bartlett/Chugiak Invitational Saturday at Bartlett High.

Fazio won the 200 and 500 yard freestyle for the Eagle River girls and swam a leg on the team’s winning 200 yard medley relay. Fazio joined Ellie Mercer, Hannah Shaw and Kiara Borchardt in winning the relay and taking second in the 200 yard freestyle relay.

Mercer won the 100 yard backstroke and placed second in the 50 yard freestyle for the Eagle River girls, who were fourth in the girls standings.

Matthew Heaphy won the 100 yard breastroke to lead the fifth-place Eagle River boys.

Jimmy Blackstone was second in the 100 yard butterfly and third in the 100 yard backstroke for the Chugiak boys, who got a third-place finish from Gabe Dobson in boys diving. The Mustangs placed seventh in the boys standings and ninth in the girls.

2019 BHS CHS Swimming Diving Invitational - 10/12/2019

Girls 200 Yard Medley Relay

1, Eagle River (Ellie Mercer , Hannah Shaw , Kiara Borchardt ,

McKenzie Fazio ), 1:54.65. 2, West Valley, 1:55.80. 3, Dimond, 1:56.44.

Boys 200 Yard Medley Relay

1, Service (Nicholas Price , Ethan Kwon , Tavner Wisdom

, Brian Jarupakorn ), 1:39.25. 2, Dimond, 1:42.95. 3, Colony ,

1:43.41.

Girls 200 Yard Freestyle

1, McKenzie Fazio, Eagle River, 1:58.16. 2, Dreamer Kowatch, Dimond, 1:58.77. 3,

Heidi Billings, West Valley, 2:03.03.

Boys 200 Yard Freestyle

1, Brian Jarupakorn, Service, 1:45.77. 2, Kenneth Octuk, Dimond, 1:49.20. 3,

Logan Fox, West Valley, 1:50.94.

Girls 200 Yard IM

1, Madison Story, Homer, 2:13.98. 2, Samantha Bristor, West Valley, 2:17.05. 3,

Breckynn Willis, Dimond, 2:20.29.

Boys 200 Yard IM

1, Tavner Wisdom, Service, 2:02.85. 2, Konnor Kolberg, Colony, 2:03.89. 3,

Tytan Frawley, Sitka, 2:05.81.

Girls 50 Yard Freestyle

1, Grace Harang, Sitka, 25.69. 2, Ellie Mercer, Eagle River, 25.75. 3, Isabelle

Borke, Dimond, 25.91

Boys 50 Yard Freestyle

1, Ezra Billings, West Valley, 22.39. 2, Scott Babbitt, Dimond, 22.70. 3, Travon

Rodgers, North Pole, 22.79.

Girls 1 mtr Diving

1, Jenna Walch, Dimond, 378.10. 2, Carrie Mayer, Wasilla, 376.85. 3, Grace

Greene, Hutch, 334.05.

Boys 1 mtr Diving

1, Eli Krozel, Colony, 414.50. 2, Kade Reynolds, Wasilla, 409.80. 3, Gabe

Dobson, Chugiak, 396.50.

Girls 100 Yard Butterfly

1, Heidi Billings, West Valley, 1:00.43. 2, Breckynn Willis, Dimond, 1:00.96. 3,

Kiara Borchardt, Eagle River, 1:01.01.

Boys 100 Yard Butterfly

1, Brian Jarupakorn, Service, 52.63. 2, Jimmy Blackstone, Chugiak, 55.17. 3,

Tavner Wisdom, Service, 55.68.

Girls 100 Yard Freestyle

1, Katy McCarter, Lathrop, 54.46. 2, Dreamer Kowatch, Dimond, 55.67. 3,

Mikayla Terry, Dimond, 57.75.

Boys 100 Yard Freestyle

1, Ezra Billings, West Valley, 49.92. 2, Connor Spanos, Seward, 49.96. 3, Konnor

Kolberg, Colony, 50.01.

Girls 500 Yard Freestyle

1, McKenzie Fazio, Eagle River, 5:24.10. 2, Meah McCallum, West Valley, 5:31.48. 3, Emma

Gassman, Sitka, 5:32.74.

Boys 500 Yard Freestyle

1, Logan Fox, West Valley, 5:00.27. 2, Kenneth Octuk, Dimond, 5:03.18. 3, Trent

Fritsch, Cordova, 5:09.67.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1, Dimond (Mikayla Terry , Breckynn Willis , Brooke Dittlinger, Dreamer Kowatch ),

1:42.62. 2, Eagle River, 1:44.01. 3, West Valley, 1:46.39.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, Service (Brian Jarupakorn , Nicholas Price , Ethan

Kwon , Tavner Wisdom ), 1:29.78. 2, Dimond, 1:31.20. 3, West Valley, 1:32.79.

Girls 100 Yard Backstroke

1, Ellie Mercer, Eagle River, 1:01.02. 2, Katy McCarter, Lathrop, 1:02.32. 3, Summer

Cheng, South, 1:03.70.

Boys 100 Yard Backstroke

1, Jonathan Cowin, Colony, 55.45. 2, Nicholas Price, Service, 56.32. 3, Jimmy

Blackstone, Chugiak, 57.73.

1, Lydia Jacoby, Seward, 1:06.96. 2, Madison Story, Homer, 1:08.28. 3, Grace

Harang, Sitka, 1:10.62.

Boys 100 Yard Breaststroke

1, Matthew Heaphy, Eagle River, 1:01.95. 2, Ethan Kwon, Service, 1:02.53. 3, Julien

Wiese, West, 1:04.16.

Girls 400 Yard Freestyle Relay

1, Dimond (Breckynn Willis , Hannah Boyce , Isabelle Borke ,

Dreamer Kowatch ), 3:48.94. 2, West Valley, 3, Sitka High

School, 3:55.05.

Boys 400 Yard Freestyle Relay

1, West Valley (Logan Fox , Gabriel Dennis , Kyan Harnum,

Ezra Billings ), 3:23.58. 2, Colony, 3:33.17. 3, North

Pole, 3:36.88.

Combined Team Scores - Through Event 24

1, Dimond, 729.5. 2, West Valley, 562. 3, Eagle River , 388. 4, Colony , 374. 5, Service,

344. 6, Sitka , 258. 7, Chugiak , 226. 8, Hutchinson , 210.5. 9, North Pole , 207. 10, West, 196.5. 11, Valdez, 175.5. 12, Lathrop , 161. 13, Seward , 160. 14, Homer , 152. 15, Wasilla High

School, 135. 16, South , 74. 17, Cordova , 67.

18, Palmer , 42. 19, Unalaska , 34. 20, Monroe Catholic, 24.

21, East Anchorage , 15. 22, Kodiak , 11. 23, Bartlett,

6. 24, Ben Eilson , 2.

Women - Team Rankings - Through Event 24

1, Dimond, 386. 2, West Valley, 333. 3, Sitka High

School, 209. 4, Eagle River, 208.5. 5, Colony , 152. 6,

Homer , 126. 7, Lathrop , 120. 8, Hutchinson High

School, 111.5. 9, Chugiak , 100. 10, Service,

90. 11, Wasilla , 84. 12, North Pole , 68. 13, Valdez

, 63. 14, West Anchorage , 59. 15, Seward ,

47. 16, Palmer , 42. 17, South , 37. 18,

Monroe Catholic , 24. 19, Kodiak , 11. 20, East

Anchorage , 9. 21, Unalaska , 8. 22, Bartlett High

School, 6.

Men - Team Rankings - Through Event 24

1, Dimond, 343.5. 2, Service, 254. 3, West

Valley , 229. 4, Colony , 222. 5, Eagle River, 179.5.

6, North Pole , 139. 7, West,

137.5. 8, Chugiak , 126. 9, Seward , 113. 10, Valdez

, 112.5. 11, Hutchinson , 99. 12, Cordova ,

67. 13, Wasilla , 51. 14, Sitka , 49. 15, Lathrop, 41.

16, South, 37. 17, Unalaska , 26.

17, Homer , 26. 19, East, 6. 20, Eilson , 2.

Facebook comments